More
    HomeNewsPilgrimage Music & Cultural Festival Reveals 2021 Schedule

    Pilgrimage Music & Cultural Festival Reveals 2021 Schedule

    The 2021 Pilgrimage Music & Cultural Festival is getting close and the fest just revealed their 2021 schedule for all your planning needs.

    This year’s festival is Sept. 25 and Sept. 26 at The Park at Harlinsdale Farm. This is our favorite festival every year because of the combination of diverse musical talent, impressive artistic vendors and amazing festival food. This year’s lineup includes The Black Keys, Maren Morris, Amos Lee, Tanya Tucker, Better Than Ezra, Cage The Elephant, Black Pumas and so many more!

    Check out the full schedule below and get your tickets here. All festivalgoers must provide proof of COVID-19 vaccination (your vaccination card, a clear photocopy, or a picture on your phone – name and DOB must match that on your state-issued ID or driver’s license), or negative test results taken within 48 hours of the first day of the festival.  

    SATURDAY, SEPTEMBER 25

    Midnight Sun Stage
    1:20 p.m. – 2:20 p.m. – Katie Pruitt
    2:50 p.m. – 4:00 p.m. – Houndmouth
    4:30 p.m. – 5:40 p.m. – Valerie June
    6:20 p.m. – 7:30 p.m. – Better Than Ezra 
    8:25 p.m. – 9:55 p.m. – The Black Keys

    Gold Record Road Stage

    12:20 p.m. -1:20 p.m. – Robert Finley
    1:50 p.m. – 2:50 p.m. – Low Cut Connie
    3:25 p.m. – 4:40 p.m. – Tanya Tucker
    5:10 p.m. – 6:20 p.m. – Amos Lee
    7:00 p.m. – 8:30 p.m. – Maren Morris

    Simple Truth X Shady Grove Stage

    11:40 a.m. – 12:20 p.m. – JT Hodges
    12:50 p.m. – 1:30 p.m. – Emily West & the Whiskey Wolves of the West
    2:00 p.m. – 2:45 p.m. – Myron Elkins
    3:15 p.m.- 4:00 p.m. – Natalie Madigan
    4:30 p.m. – 5:25 p.m. – Jimbo Mathus
    6:05 p.m. – 7:05 p.m. – Dylan LeBlanc

    Lil’ Pilgrims Family Stage
    11:00 a.m. – 11:30 a.m. – Lil’ Pilgrims Hootenanny
    12:00 p.m. – 12:30 p.m. – Tom Mason
    1:00 p.m. – 1:30 p.m. – The Farmer and Adele
    2:00 p.m. – 2:45 p.m. – School of Rock
    3:00 p.m. – 3:30 p.m. – Cousin Cajun Mike
    4:00 p.m. – 4:30 p.m. – Little Texas Square Dancers
    4:30 p.m. – 5:00 p.m. – Ralph’s World
    5:30 p.m. – 6:00 p.m. – Lucas Carpenter

    Mare Barn Theatre

    11:30 a.m. – 11:55 a.m. – DRUMSinSYNC
    12:00 p.m. – 12:25 p.m. – Harvest Kids Yoga
    12:30 p.m. -12:55 p.m. – Michael Dardant
    1:00 p.m. -1:25 p.m. – Harvest Kids Martial Arts
    1:30 p.m. – 1:55 p.m. – Toybox Theatre
    2:00 p.m. – 2:25 p.m. – Harvest Kids Yoga
    2:30 p.m. – 2:55 p.m. – Country Music Hall of Fame and Museum Songwriting Workshop
    3:00 p.m. – 3:25 p.m. – Lucas Carpenter
    3:30 p.m. – 3:55 p.m. – The Farmer and Adele
    4:00 p.m. – 4:25 p.m. – DRUMSinSYNC
    5:00 p.m. – 5:25 p.m. – Harvest Kids Martial Arts

    Americana Music Triangle Experience

    11:30 a.m. – 11:50 a.m. – Pilgrimage Producer’s Presser
    11:50 a.m. – 12:10 p.m.- Sound Diplomacy Shain Shapiro Music Tourism
    12:20 p.m. – 12:55 p.m. – Boo Ray
    1:10 p.m. – 1:45 p.m. – Layla Tucker – Liepers Fork, TN
    1:55 p.m. – 2:25 p.m. – Rocky Top Revue – Franklin, TN
    2:35 p.m. -3:10 p.m. – Valerie June – Jackson, TN
    3:25 p.m. – 4:00 p.m. – The Local Honeys – Somerset, KY
    4:15 p.m. – 4:45 p.m. – Robert Finley – Bernice, LA
    5:05 p.m. – 5:50 p.m. – Jake Leg Stompers
    6:15 p.m. – 6:45 p.m. – Steve Byrne

    SUNDAY, SEPTEMBER 26

    Midnight Sun Stage
    12:15 p.m. – 1:15 p.m. – Harlem Gospel Travelers
    1:45 p.m. – 2:45 p.m. – JD McPherson
    3:15 p.m. – 4:15 p.m. – Tank & The Bangas
    4:45 p.m. – 5:45 p.m. – Black Pumas
    6:30 p.m. – 8:30 p.m. – Dave Matthews Band

    Gold Record Road Stage 
    11:15 a.m. – 12:15 a.m. – Larry Fleet
    12:45 p.m. – 1:45 p.m. – Morgan Wade
    2:15 p.m. – 3:15 p.m. – Jamestown Revival
    3:45 p.m. – 4:45 p.m. – Khruangbin
    5:15 p.m. – 6:25 p.m. – Cage The Elephant

    Simple Truth X Shady Grove Stage
    10:30 a.m. – 11:15 a.m. – The Deltaz 
    11:40 a.m. – 12:25 p.m. – Thee Sacred Souls
    12:55 p.m. – 1:40 p.m. – WAX OWLS
    2:10 p.m. – 2:55 p.m. – Anna Vaus
    3:25 p.m. – 4:10 p.m. – Blessing Offor
    4:55 p.m. – 5:55 p.m. – Hailey Whitters

    Lil’ Pilgrims Family Stage
    10:00 a.m. – 10:30 a.m. – Lil’ Pilgrims Hootenanny
    11:00 a.m. – 11:30 a.m. – Lucas Carpenter
    12:00 p.m. – 12:30 p.m. – Tom Mason and the Blue Buccaneers
    1:00 p.m. – 1:30 p.m. – Michael Dardant
    2:00 p.m. – 2:30 p.m. – Nashville Shakespeare Festival (for kids!)
    3:00 p.m. – 3:30 p.m. – Little Texas Square Dancers
    3:30 p.m. – 4:00 p.m. – Ralph’s World
    4:00 p.m. – 4:30 p.m. – Happy Not My Birthday Party
    5:00 p.m. – 5:45 p.m. – School of Rock

    Mare Barn Theatre
    10:30 a.m. – 10:55 a.m. – Harvest Kids Yoga
    11:30 a.m. – 11:55 a.m. – Country Music Hall of Fame and Museum Songwriter Workshop
    12:00 p.m. – 12:25 p.m. – Harvest Kids Martial Arts
    12:30 p.m. – 12:55 p.m. – DRUMSinSYNC
    1:00 p.m. – 1:25 p.m. – Harvest Kids Martial Arts
    1:30 p.m. – 1:55 p.m. – ToyBox Theatre
    2:00 p.m. – 2:25 p.m. – Harvest Kids Yoga
    2:30 p.m. – 2:55 p.m. – Country Music Hall of Fame and Museum Songwriter Workshop
    3:00 p.m. – 3:25 p.m. – Lucas Carpenter
    3:30 p.m. – 3:55 p.m. – Toybox Theatre
    4:00 p.m. – 4:25 p.m. – Happy Not My Birthday Party
    4:30 p.m. – 4:55 p.m. – Cousin Cajun Mike

    Americana Music Triangle Experience
    10:30 a.m. – 11:45 a.m. – Sunday Service
    11:50 a.m. – 12:20 p.m. – 13th United States Colored Troops Company A
    12:25 p.m. – 12:50 p.m. – Manuel Cuevas Nashville’s Music Clothier
    1:05 p.m. – 1:40 p.m. – People On The Porch – Franklin, TN
    2:00 p.m. – 2:35 p.m. – Rocky Top Revue – Franklin, TN
    2:55 p.m. – 3:30 p.m. – Lilly Hiatt – Franklin, TN
    3:55 p.m. – 4:30 p.m. – Butch Walker – Cartersville, GA
    5:00 p.m. – 5:45 p.m. – Hogslop String Band – Nashville, TN
    6:15 p.m. – 6:45 p.m. – Steve Byrne

    Upcoming Events

    %d bloggers like this: